Учителя дава песента „Денят иде“
Песента е дадена на 18 февруари 1938 г. Текстът на втори и трети куплет е от Стоянка Илиева.
Текст на песента:
Денят иде
Мога аз да кажа, че денят иде веч.
Слънце ще изгрее, да постъпим добре. (2)
Мога аз да кажа, че обича ме Бог.
И слънчевите лъчи кротко шепнат това. (2)
Диша свежест зората, пробужда се денят.
Радост и надежда пълнят сърцата ни. (2)
Песента в изпълнение на Симеон Симеонов
Роден Стоян Русев (дядо Благо), поет, последовател и ученик на Учителя 18.02.1865г.
Стоян Русев, наричан от приятелите в Братството обикновено дядо Благо, е роден на 2 февруари 1865 (1864?) г. в село Заберново, Бургаски окръг. почти на една възраст е с Учителя. (Според Светозар Няголов и Борис Николов – на 18 февруари). Директор на гимназия, председател на Славянското дружество в България, поет, един от най-верните последователи и ученици на Учителя. За него може да се прочете:
1.Дядо Благо – Стоян Русев, Записано от Светозар Няголов
2. Дядо Благо – спомен на Елена Андреева
3. Дядо Благо (1865-1938), Спомен на Борис Николов
4. Снимки с дядо Благо (Стоян Русев)
5. Песни от дядо Благо (Стоян Русев)
– Сине мой
6. Статия за дядо Благо във в-к Странджа, Малко Търново, 2014 г., бр. 129, 130, 132
Произведения от Стоян Русев (дядо Благо):
Сказания на двадесети век – Дядо Благо – Стоян Русев (PDF)
Градинката на дядо Благо (детско списание, редактирано от Стоян Русев)
Учителя се запознава със семейство Иларионови – спомен на Елена Иларионова 18.02.1904г.
Спомени на Елена Иларионова
Това е годината, в която Елена и Костадин Иларионови се запознават лично с Учителя. Нека оставим Елена сама да разкаже за това:
За мое щастие Учителя г-н Дънов наскоро пак дойде в Търново и гостува у една моя учителка от гимназията — г-жа Мария Казакова. Тя ни покани в дома си да присъствуваме на един сеанс, който ще ръководят г-н Голов — книжар от София и г-н Бъчваров — редактор на сп. „Родина” и „Виделина”. Поканени бяха сем. майор Недялкови, д-р Лечеви, сем. Ив. Дойнови и Молка и Невянка Досеви.
Всички присъствуващи насядахме около една маса, заловени за ръце, и със затаен дъх очаквахме да се яви някой материализиран дух. И Учителя се хвана между мен и Молка, но веднага напусна веригата и тихо каза: „Нищо няма да стане”. Ние си продължавахме работата. Жената на д-р Лечев се прояви като медиум и започна да пише на един лист хартия: „Баща ти, баща ти е”, като удряше силно с ръката си по масата и разхвърля всички предмети от нея. Никой не можеше да задържи и спре ръката й. Учителя се приближи до нея и каза: „По-тихо, по-тихо, защото ще заповядам горе да те арестуват”. Ръката й веднага спря. Ние се спогледахме удивени, защото никого не виждахме, а Учителя говори на някого. Д-р Лечев го запита „Защо не можахме да спрем ръката й, а и нас разтърси?” Той отговори: „Има психически закони, с които може да се действува, а още не сте готови, не сте развили тия чувства, с които може да виждате и да действувате.” Разговаряхме доста с Учителя и се разотидохме по домовете. Аз бях много доволна, че се срещнах с Него.
На другия ден, рано сутринта, дойде Васил Узунов да ни съобщи, че Учителя желае да се запознае по-отблизо с нас и да ни измери черепите. Ние с Костадина* се зарадвахме и с готовност го приехме.
Като дойде у дома, престоя с нас почти целия ден. Измери ни черепите и ни каза характерите с най-малките подробности. Разказа ни много неща, които сме преживели, като че ли е бил с нас. Запитахме го как може да знае живота на хората, с които за пръв път се среща. „Нищо няма скрито пред лицето на Бога, отговори ни той. Всички постъпки са отбелязани по лицето, ръцете — в аналите на природата и е открито за оногова, който знае да чете. За всичките си мисли, чувства и постъпки човек ще бъде отговорен и ще плаща за тях.”
Колкото време Учителя престоя в Търново, ние често се срещахме с него и той ни обясняваше духовните въпроси, които ни интересуваха.
* Елена Иларионова наричала мъжа си Костадин, но името му в официалните документи е Константин. (Бел. Състав.)
Спомени на Елена Иларионова -1904
Всемировият Учител Беинса Дуно и Велико Търново – том 1 (1900-1913г.)