Комисия по Паневритмия Паневритмия Паневритмия видео Последни новини ПРЕПОРЪЧАНО

Втора практическа среща на Комисията по Паневритмия Варна

Приятели, братя и сестри, вече видеата от Втората практическа среща на КП във Варна са качени с малки изключения. Има много качествени изказвания и теми!

1. Начин на изпълнение на упражненията от 6-о до 10-о – Христо Маджаров – 29.06.2024 г.

Днес, 15.07.2006 г., Благовест Жеков и Ефросина Ангелова-Пенкова, преглеждаме архива, предоставен ни от д-р Вергилий Кръстев. Сред ръкописи на Паневритмията откриваме и нотния текст на „Първият ден на пролетта“, както и датата, на която е дадено упражнението – 19.05.1932 г., т. е. 6 години преди отпечатването му. В оригинала откриваме 18-и такт без удължение, само един тон. Няма 19-и такт, който се появява при отпечатаната Паневритмия, 1938 г., и се изпълнява и в момента. Ритъмът на движение, при който началото на фразата започва с десен крак, завършва на ляв крак, се запазва и продължава в следващото движение – десен крак на „нечетен“ такт и ляв крак – на „четен такт. Тази последователност е възможна само ако липсва 19-и такт.
Първото музикално полуизречение се състои от 8 такта (4+4), а второто-от 10 такта (5 + 5) Второто музикално изречение също няма удължение – с него не приключва цикъл ш И така всяко следващо започва с движение с десен крак, каквато е последователност1.1 на „Първият ден на пролетта“.
Благовест Жекоп
Записала: Ефросина Ангелова-Пенкони

Димитър Грива – композитор и диригент с европейска известност.
“Учителят ми поръча да направя Панев¬ритмия за голям симфоничен оркестър.“
На 21-22 април1873 г. Д. Грива прави първият в света студиен аудио-запис на Паневритмия в радио “Монте Карло.” Той е подарил на дир-ра на филхармо¬нията “Учителят говори” на френски и той(розинкройцер) уредил плащането.
“В отпечатаната Пан-я (1938 г.) има пропуски – удълженията. Те не са фатални и всеки професионален музикант може да ги отстрани.
В моята Паневритмия съм избегнал тези тек тактове. Някои от нашите фанатично държат на тях…
За тези поправки поемам отговорност, тя е защитима от гледището на музиката. Всеки музикант ще се съгласи с това…” Д. Грива, “Изгревът” т. 8

2. Хронология на проблематиката с 6-о, 7-о и 8-о упражнение от Паневритмията – Георги Христов

Изводи:
1. От всички 25 източника в 10 от тях има пълно разрешаване на въпроса по зададените 7 показателя. В тези 10 източника са коригирани нотите, за да са в съответствие с движенията и принципите. От таблицата става ясно, че единствено чрез такъв тип корекция е възможно пълно и трайно решаване на този проблем, който остава неразрешен десетилетия наред. Така не се налага да се прави ново описание на три от упражненията, а те си остават, както е при Базовото издание от 1938 г. Имаме спазване на всички принципи, пълнота във ХФ, както и пълно съответствие м/у описание и музикален текст.
2. В 10 други източника не е предложено решение на проблема или липсва конкретна корекция там. Така решението остава висящо и не може нито да се приеме корекция на нотите, нито корекция на движенията, т.е. всичко е стопирано. Това се вижда в Базовия източник от 1938 г., където на практика е заложен проблемът. Много от последващите източници просто не искат да се различават от Базовия и затова го преповтарят наред с нерешения въпрос – несъответствие м/у музика и описание на упражненията.
3. В четири от източниците за решаване на проблема са коригирани движенията, а музиката е оставена с нечетен брой. Това налага описание на три от упражненията да тръгват с ляв крак напред. По този начин освен че се сменя изцяло описанието от Базовия източник, се променя и енергетиката, нарушават се принципите и хореографската фигура. В три от тези източници има съответствие между описание и музика, а в четвъртия дори това липсва.
4. Единият от източниците разрешава въпроса частично, тъй като там не се прави пълна корекция нито на нотите, нито на движенията, а по малко и от двете. Така и резултатът е половинчат – нито кардинално се променят движенията, както е в четирите източника, нито изцяло тактовете стават четен брой, както е в посочените по-горе 10.
Общо може да се каже, че най-много от източниците описват проблематичните упражнения с десен крак напред – 20 от общо 25 на брой. По равно източници съществуват с четен и нечетен брой тактове – 10 на 10.
До момента разполагаме със седем предложения за решаване на проблема с музиката на трите упражнения. Първото е, да остане тя, както е отпечатана, с нечетен брой – 41 такта, като обаче три от упражненията ще трябва да тръгват на ляв крак Това се различава кардинално от тяхното описание в Базовата Паневритмия от 1938 г. Има още едно предложение за решение с нечетен брой тактове – да се тръгва отново на ляв крак, като това се счита за преходно движение, а ръцете да се отварят на десен. Третото предложение се опитва да намери изход с най-малък разход на енергия, като премахва само едното отпяване и то само в едното упражнение. Така 6 и 7 да останат с 41 такта, а 8-о да бъде с 40 такта. Има и четири предложения с четен брой тактове. 38 такта откриваме в най-ранния архив от възникване на Паневритмията, същият брой по-късно предлага Д. Грива и Асен Арнаудов. Ярмила Менцлова прави описание на упражненията на 40 такта, като премахва 19-ия такт и в трите упражнения, като става 18 на 22 такта. Със същият брой тактове – 40 – има и друго предложение, в което тактовете да са 20 на 20, т.е. да имаме равномерно отваряне и затваряне на двете ръце. Четвъртото предложение с четен брой тактове е 42 или – 20 на 22. С това решение най-лесно се постига хармоничен преход от дългогодишната игра на нечетен брой към четен, тъй като играещият не трябва да прави никакво усили, нито да брои тактове, както се налага при останалите решения на четен брой. Носителите на това решение твърдят, че са открили от Учителя да казва, че при възникване на проблем не трябва да се отнема нещо, а да се прибави, затова и те са взели това решение.
Най-цялостно и кардинално въпросът е разрешен в изданието на Ярмила Менцлова във Франция и България, докато най-непълно и временно – в предложението на Антоанета Янкова.
От всичките 25 източника се очертават общо три от тях, чиито описания се повтарят или компилират в останалите издания през годините. Именно тези трите би трябвало да се изследват като основни: Базовото от 1938 г., последващото от 1957 г. на Ярмила с двете сестри и френското от 1984 г., отново на Ярмила.

3. Музиката на 6-о, 7-о и 8-о упражнение от Паневритмията -Тонка Петрова – 29.06.2024 г.

4. Предложение за привеждане на нотния текст в съответствие с Принципите – Диан Семов

5. Музиката в Паневритмията – за нотните удължения в първите десет упражнения – 29.06.2024 г.

6. Хореография, математика и изображение в първите 10 упр-я от Паневритмията – Антоанета Кисимова

Изгледайте темата на Ани Кисимова, приятели, братя и сестри! Ще ви обогати хореографски, но и не само. В това изследване ясно се показва проблемът с 6, 7 и 8. След това видео човек ако поне малко разбира от принципи, енергетика, хореографска фигура, никога не може да му дойде на ума да твърди, че някое от упражненията в първите 10 започва на ляв крак. А някой да ни обяснява, че това го е казал/одобрил Учителя, е лъжа на квадрат! Нека бъдем будни и да играем правилно Паневритмия, за да бъде ползата ни голяма! 🙂

7. Първите десет по вид упражнения и започването на всяко на десен крак – 29.06.2024 г.

8. Синхронизация на движенията на ръцете и краката с музиката в първите 10 упр-я – Румен Бакалов

9. Преходи между първите десет упражнения в Паневритмията – Румен Бакалов – 29.06.2024 г

10. Изиграване на първите 10 упражнения според основните източници на Паневритмията – Румен Бакалов

11. Пространства и измерения в текста на Паневритмията от 6-о до 10-о упражнение – Милена Семова

12. Принципите в 6-о, 7-о и 8-о упражнение в Паневритмията – Станю Василев – 30.06.2024 г.

13. Мястото на мъжкия и женски принцип в Паневритмията – Ивелина Златарева – 30.06.2024 г.

Предстоящи събития

Издателство Бяло Братство

За дарения

Може да подкрепите финансово  Общество Бяло Братство:

Общество Бяло Братство
IBAN: BG43UNCR96601060704509
BIC: UNCRBGSF

ePay | EasyPay
ОБЩЕСТВО БЯЛО БРАТСТВО
Клиентски номер (КИН)2025967768
E-mail: [email protected]

Издателство “Бяло Братство”
IBAN: BG43UNCR70001524795840
BIC: UNCRBGSF

Изграждане на братски център в гр. София
IBAN: BG12BUIN95611100361794
BIC: BUINBGSF

Благодарим!

PayPal