Разговор на д-р Вергилий Кръстев (В.К.) с една от стенографките на Учителя – Елена Андреева (Е. А.) за обстановката в къщата на ул. „Опълченска“, 66
(от поредицата „Изгревът“, т. 9)
В.К.: Искам да се върнем към ул. „Опълченска“ №66. Какво представляваше „Опълченска“ №66? Например човек като влезне какво вижда? Кое прави впечатление?
Е.А.: Това беше едноетажна къща, ако сте ходили, южната част беше наша. И като влезете от вратичката ще видите три стъпала /стълбички/. Те водеха направо, имаше едно антренце, от което се влизаше в стаята на Учителя. Оттам почти никога не се влизаше. Ние отивахме навътре и отзад имаше пак, но повечко стълбички, защото оттам беше по-високо, пет стъпала мисля че бяха и оттам се влизаше вече в един коридор, в стаята на леля Гина, хазайката на Учителя и братът Петко Гумнеров, а пък имаше друга една стълбичка която водеше долу в сутерена. Там имаше 5-6, а може би и повече стъпала. В дясно беше столовата, където се хранеха – Учителя със семейството и там беше и стола на студентите. А пък в коридорчето, през което се влизаше и което беше доста широко, там в дъното имаше печка и чешма, там беше кухнята. Най-примитивни условия бяха. Горе, по вътрешните стълби като се качиш, от дясната страна беше стаята на леля Гина и чичо Петко, след това имаше една малка стаичка, в която Учителят приемаше гостите, а зад нея имаше един килер, в който се държаха разни работи и една врата, от която се излизаше в туй антренце, което беше предното при Учителя и се влизаше в стаята Му. Нямаше специална стая, в която Учителят да говори беседата си. Но леля Гина и чичо Петко изваждаха леглата и всичко от стаята за неделя, изпразваха я, нареждаха столовете и масичката, а Учителят сядаше на прозореца. Този прозорец беше двоен, отваряше се и тук в стаята всичко се напълваше, а понеже не можеше да побере всички посетители, всички по-млади, които можеха да стоят по-дълго време, оставаха вънка и отвън слушаха беседата. Аз съм слушала само отвън Учителя.
В.К.: Във ония години имаше ли кой да стенографира?
Е.А.: Да, Паша Теодорова беше от 1915 год.
В.К.: Кога Учителят идва на ул. „Опълченска“ № 66, кога идва при тези хора и кога се настанява.
Е.А.: Мисля че 1905 година. Той е живял у Тодор Бъчваров, който имал деца. Те заболяват от скарлатина и е трябвало да напусне. Но преди това леля Гина и чичо Петко, ние така им казвахме, са познавали Учителя. Той е трябвало да излезе, защото щели да сложат карантина. Тогава 40 дена беше карантината. И леля Гина казала на чичо Петко, на мъжът си: „Абе Петко, да пуснеме този човек, виждаш Го добър човек“. Тя ми го е разказвала сама това. „Нека да дойде. Ще му дадеме тука в трапезарията, дето беше долу, там да спи“. Там имаше миндерчета така наредени. Дъски и бяха, много просто нещо и като предложили на Учителя и Учителят приел. Даже тя ми каза и друго, че първата седмица когато бил живял у тях Той казал, като преоблякъл дрехите си, така нали казал: „Може ли някоя жена да ми ги опере“. А тя рекла: „Ех, ти си беден човек, аз ще ти ги опера“.
В.К.: Леля Гина и чичо Петко откъде са?
Е.А.: От Пазарджик. Тя беше домакиня, а чичо Петко беше протоколист в съда. Водил е протоколи на делата. Протоколист. Защото тогава нямаше пишещи машини. И така той е слушал и записвал. Това му беше професията. Той си замина към 1924 год. Аз го помня. Той беше малко гърбавичък. И двамата никак не бяха угледни хора. Скромни хора бяха. Но леля Гина беше много чистосърдечна и много прям човек, искрена. Тя нямаше две лица. Някои сестри като прекаляваха в нещо, тя направо им го казваше. Да, така беше. Защото, знаете ли какво е да влезе в един дом Учителя? Всичко става напълно променено – непрекъснато гости. Защото при Него идваха от сутрин до вечер хора. От провинцията приятели, защото при Учителя много народ идваше. И това нещо тя го прие. Но в 1905 год. когато е отишъл Той, тогава не е било тъй. Даже те не Го познавали като Учител тогава. Те Му казваха тогава „Г-н Дънов“.
В.К.: Казвам, вие как така Го опознахте?
Е.А.: Ами виж как: Дойде някой болен каже си мъката и Учителят даде съвет, той оздравее. Дойде друг някой, има някой труден въпрос и Той пак така в разговора даде съвет и се оправи работата. И при такива случки те виждат, че Той не е като всички хора. После начина, по който говореше Учителят абсолютно Го отличаваше от нас. Защото Учителят, аз поне не Го чух да говори като нас. Той винаги говореше идейно, принципно. И каквото да Му кажеш, Той така ще го обърне, пак ще го разкаже като принцип. Сега и това може би им е направило впечатление. Не мога да си представя, че те не са видели тая страна на Учителя.
Е.А.: Покажи ги, за да ги видим.
В.К.: Това е на ул. „Опълченска“ № 66. Това е вратата отвън. Сега тука виждам стъпала.
Е.А.: Това е входът от пътя. Тука беше прозорчето на сутерена, това е антренцето и прозорците, това е стаята на Учителя – първата.
В.К.: Сега тука влиза някой горе.
Е.А.: Мария тука влиза като посетител. Това е сега вратата. Да, от тука, от двора вратата. А от тука беше входът за долу. Вижте, тука някъде беше вратата за долу, за сутеренната стая. Тука има чешма. Тя беше в двора, в градината на чичо Петкови. Това е бюрото в стаята на Учителя. Ето го леглото, стола. Това бюрото ли е? – Бюрото. Сега тая маса е в стаята на Учителя. – Не, това трябва да е масата до прозореца където говореше, да. Тука има столове. Тука има маса, това е сутеренната стая. Тука бяха пейките. Това са снимките, които ги е правил Васко Искренов след заминаването на Учителя. Аз отидох за да прибера лекциите, беседите които бяха долу. Последният път Учителят отиде с Борис, Боян, Методи, мисля че и Галилей беше, отидоха и тогава Учителят дал на Боян и Борис Протоколите от първите събори. Протоколите стояха при Учителя в стаята. И когато Борис отиде, когато го затвориха, тогава този, един брат Светозар ми ги даде, имаше баба – Величка Стойчева, тази, която е била много ревностна ученичка на Учителя, и тя имала преписите от Протоколите и тогава ми ги даде и Влад Пашов ми ги диктуваше и аз ги преписах на няколко пъти и ги размножих. Щото като бяха в затвора нямаше кой да ми даде беседи да работя и тогава аз преписвах протоколите и ги размножих много. Няколко пъти, 5-6 пъти. От 1909 до 1915 год. – тези протоколи. А от 1907 и 1908 год. после ги имах. Не ми ги дадоха тогава. По-късно ми ги дадоха Протоколите, да ги имам. И аз даже не съм ги преписвала, а ти ми ги даде наготово преписани. По снимките може да се възстанови историята на дома Гумнеров на ул. „Опълченска“ № 66.
Словото на Учителя на ул. „Опълченска“, 66
След като се заселва Учителя при Петко Гумнеров на ул. „Опълченска“ 66 и като минава известно време, започват да идват приятели и последователи, да го посещават, да се водят разговори и става така, че тези разговори Учителя ги превръща в беседи. Дойдат приятелите, насядат в стаята и Учителят държи оригинална беседа на въпросите, които те задават или ги интересуват. Обаче хората все се увеличават и в стаичката няма място. Тогава Учителят слага стола си до прозореца, отваря прозореца навън и които не се събират в стаята отиват и слушат под прозореца в двора. Така почват събранията на ул. „Опълченска“ 66 и Учителят започва да ги държи всяка неделя от 10 ч. сутринта. Това се разнася като вест из целия град. Също така и хора от провинцията, които търсят Учителя, го намират там. Те научават за събранията и идват. Броят на посетителите се увеличава толкова много, че даже и двора се напълва и препълва. Тук Учителят държи едни от най-прекрасните си беседи. На „Опълченска“ 66 е изнесена и първата неделна беседа през 1914 г. – „Ето човекът“.
Беседи на „Опълченска“ 66
-
За да възкръснеш, Извънредни беседи, 5 Април 1912 г.
-
Съединителната линия, Извънредни беседи, 8 Април 1912 г.
-
И гласът му се чува, Извънредни беседи, 14 Април 1912 г.
-
Да бъдем готови, Извънредни беседи, 28 Април 1912 г.
-
Силната отрова, Извънредни беседи, 5 Май 1912 г.
-
Вечно млади, Извънредни беседи, 12 Май 1912 г.
-
Подквасата, Извънредни беседи, 26 Май 1912 г.
-
Деца по сърце, Извънредни беседи, 2 Юни 1912 г.
-
Ще дойде като светлина, Извънредни беседи, 16 Юли 1912 г.
-
Въжето на дявола, Извънредни беседи, 22 Септември 1912 г.
-
Преходната граница, Извънредни беседи, 29 Септември 1912 г.
-
Обсадно положение, Извънредни, 6 Октомври 1912 г.
-
Елохим, Извънредни беседи, 26 Октомври 1912 г.
-
Името Господне, Извънредни беседи, 3 Ноември 1912 г.
-
Всекиму според вечната Правда, Извънредни беседи, 10 Ноември 1912 г.
-
Назидавайте себе си, Извънредни беседи, 26 Август 1913 г.
-
Поздрав за новата 1914 г. Към всички, Извънредни беседи, 19 Януари 1914 г.
-
Беседа за празника на пролетта, Извънредни беседи, 22 Март 1914 г.
-
Ето човекът, Неделни беседи, 29 Март 1914 г.
-
Житното зърно, Неделни беседи, 5 Април 1914 г.
-
Явлението на Духа, Неделни беседи, 3 Май 1914 г.
-
Талантите, Неделни беседи, 10 Май 1914 г.
-
Любовта, Неделни беседи, 19 Юли 1914 г.
-
Сънищата на Йосифа, Неделни беседи, 2 Август 1914 г.
-
Законът на служенето, Неделни беседи, 9 Август 1914 г.
-
Важността на малките неща, Неделни беседи, 16 Август 1914 г.
-
Мир вам!, Неделни беседи, 24 Септември 1914 г.
-
Необходимостта да познаваме Бога, Неделни беседи, 4 Октомври 1914 г.
-
Колко по-горе стои човек от овца!, Неделни беседи, 11 Октомври 1914 г.
-
Фарисей и Митар, Неделни беседи, 18 Октомври 1914 г.
-
Условията на вечния живот, Неделни беседи, 25 Октомври 1914 г.
-
Страхът, Неделни беседи, 1 Ноември 1914 г.
-
Духът и плътта. Приливи и отливи в живота, Неделни беседи, 15 Ноември 1914 г.
-
В начало бе, Неделни беседи, 21 Ноември 1914 г.
-
Словесното мляко, Неделни беседи, 29 Ноември 1914 г.
-
Великден, Неделни беседи, 4 Април 1915 г.
-
Многоценният бисер, Неделни беседи, 2 Май 1915 г.
-
Новото основание, Неделни беседи, 23 Май 1915г.
-
Божественият Промисъл, Неделни беседи, 6 Юни 1915 г.
-
Изкушението, Неделни беседи, 3 Юли 1915 г.
-
Блудният син, Неделни беседи, 3 Юли 1915 г.
-
Молитва, Неделни беседи, 17 Юли 1915 г.
-
Добрият самарянин, Неделни беседи, 24 Юли 1915 г.
-
Стари и нови мехове, Неделни беседи, 25 Юли 1915 г.
-
Свобода на Духа, Неделни беседи, 5 Септември 1915 г.
-
Истината, Неделни беседи, 24 Април 1916 г.
-
За молитвата „Отче наш“ , Неделни беседи, 16 юли 1916 г.
-
Милосърдието, Неделни беседи, 17 Септември 1916 г.
-
Ти знаеш, Неделни беседи, 1 Октомври 1916 г.
-
Поради радостта, Неделни беседи, 8 Октомври 1916 г.
-
Да възлюбиш Господа, Неделни беседи, 15 Октомври 1916 г.
-
Да я не пия ли? , Неделни беседи, 22 Октомври 1916 г.
-
Мъдростта, Неделни беседи, 29 Октомври 1916 г.
-
Христа да придобия, Неделни беседи, 5 Ноември 1916 г.
-
Петте разумни девици, Неделни беседи, 16 Ноември 1916 г.
-
Разсмотрете криновете в полето как растат, Извънредни беседи, 19 Ноември 1916 г.,
-
Закхей, Неделни беседи, 26 Ноември 1916 г.
-
Ще ви въздигна, Неделни беседи, 3 Декември 1916 г.
-
Спаси ни, Неделни беседи, 17 Декември 1916 г.
-
Ще бъдат научени, Неделни беседи, 24 Декември 1916 г.
-
Отдайте Божието Богу, Неделни беседи, 31 Декември 1916 г.
-
Ден на равноденствие, Извънредни беседи, 22 Март 1920 г.
-
Съмнение и вяра, Извънредни беседи, 18 Януари 1920 г.
-
Разговори с Учителя, Извънредни беседи, Неделни беседи, 8 Януари 1922 г.
-
Трите живота, Общ окултен клас, 24 февруари 1922 г.
-
Двата пътя, Младежки окултен клас, 24 февруари 1922 г.
-
Трите методи на природата, Общ окултен клас, 2 Март 1922 г.
(тази лекция със сигурност е изнасяна на „Опълченска“, 66, тъй като в края, Учителя казва:
„Мене ми се харесвате в едно отношение, мога да ви похваля; аз не обичам да хваля, но констатирам факта, ще ви кажа, че единственото, което харесвам, то е дето стояхте на студено отвънка.“)
-
Страх и безстрашие, Младежки окултен клас, 1 Март 1922 г.
-
Ако излекува болния (Бележки, държани при братската среща на ръководителите в София), 31 Август 1924 г.
-
Не само абсолютна чистота, но и абсолютно доверие, Беседи пред ръководителите, 1 септември 1924 г.
-
Никаква лъжа, Извънредни беседи, Беседи пред ръководителите, 2 Септември 1924 г.
-
Екскурзиите и слънцето, Извънредни беседи, Беседи пред ръководителите, 26 Април 1927 г.
* * *
Има още много беседи след 1917 г., изнасяни в София, но вече част от тях са изнасяни в салоните, които са наемани от Братството. В списъка след 1916 г. са отбелязани беседите, които е записано, че са били на „Опълченска“ 66. Обикновено това са беседи пред по-малък кръг от хора, като ръководителите на групите от провинцията, които са идвали в София по време на съборите. Също така и някои от лекции пред Младежкия и Общия окултни класове, които поставят началото си през 1922 г. Отначало не се е очаквало голям брой присъстващи на тях, тъй
—–
Броят на слушателите бързо нараства. Затова почва търсене на някое по-подходящо помещение за целта. Най-напред се спират на салона на Радикалната партия, който се е намирал на една малка уличка около булевард „Витоша“. Някакви неудобства обаче наложили скоро да го напуснат. Една от последователките на Учителя – Ружа Иванович, предлага на разположение своето салонче, където през седмичните дни провежда курсове по шев. То се е намирало на „Витоша“ №12. – 1917 г. Но поради интереса към беседите и то окъсява. Когато Братството се разраства, намират един салон на улица „Раковски“ и „Граф Игнатиев“ (1919-1920). То й е малък, със столове, наредени амфитеатрално, на които стават спорове кой да ръководи и заема първото място. Наемат от Германския клуб сравнително по-просторен салон, наричан „Турнферайн“, който се е намирал на улица „Евлоги Георгиев“, близо до улица „Граф Игнатиев“. Там Учителя провежда своите беседи през 1921 и 1922 година. Учителят спира да изнася беседи в този салон и продължава да проповядва на „Опълченска“ 66., около 7 юли 1922 г. когато, под натиска на свещениците Стамболийски нарежда да се вземе този салон от властта. На улица „Оборище“ №14, 1923 година салонът е построен и завършен. В него Учителя провежда в сряда вечер Общия окултен клас, в петък, пак вечер, Младежкия окултен клас, а от десет часа преди обяд в неделя – Неделните беседи. Около 1926 г., при едно прехвърляне на имотите салона на ул. „Оборище“ 14 е загубен. Започва се строеж на салон на Изгрева и вече там се провеждат беседите след 1927 г.
Използваме бисквитки, за да гарантираме, че ви предоставяме най-доброто изживяване на нашия уебсайт. Ако продължите да използвате този сайт, ще приемем, че сте съгласни с нашите общи условия.Добре